1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Usta yazar Neil Gaiman’dan İskandinav Mitolojisi

Usta yazar Neil Gaiman’dan İskandinav Mitolojisi

Usta yazar Neil Gaiman'dan İskandinav Mitolojisi

Öykü anlatımı konusunda günümüzün en başarılı yazarlarından bir tanesi olan ‘ın, isimli kitabı geçtiğimiz aylarda kitapseverler ile buluştu. İskandinav mitolojisindeki hikayeleri yeniden uyarlayan ve kendi tarzına göre kaleme alan Gaiman, kitabı okuyacak kişileri adeta fantastik bir maceraya çıkartıyor. İskandınav Mitolojisi’nin en bilinen tanrıları olan Odin, Loki ve Thor dahil olmak üzere Fenrir gibi canavarların hikayesini yazan usta yazar, fantastik edebiyat dalında okunması gereken bir eser ortaya koymuş.

Neil Gaiman’ın son kitabı İskandinav Mitolojisi satışta

Kafaka eserlerinde kendi fantastik kurgularını yaratan Gaiman, eski dillerde yazılan bu hikayeleri günümüze oldukça başarılı bir şekilde uyarlamış. Efsanevi dokuz alemin yaratılışıyla başlayan , tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Mitoloji hikayelerinde dikkat çeken Thor’un çekicinin çalınması ve patlak veren olayları merak uyandıran bir şekilde kitabına aktaran Gaiman, kitabında Ragnarök‘ün nasıl meydana geldiğini de okuyucularına gösteriyor.

Yine de Gaiman’ın bu kitabı ‘araştırma kitabı’ olarak nitelendirdiğini belirtelim. Bu sebepten dolayı kitabın tüm fantastik edebiyat seven okuyucularına hitap etmediğini belirtmekte fayda var. Ayrıca İskandinav Mitolojisi’ni yıllar boyunca anlatılan ve yazılan hikayelerden bilmiş ve hayran kalmışsanız, Gaiman’ın farklı anlatım tarzının size biraz yabancı gelebileceğini söyleyelim.

Bütün bunların yanında eğer Thor, Loki ve Odin gibi karakterleri Marvel çizgi romanları ya da filmleri ile tanımışsanız, bu kitabın size hiç bildiğiniz masalları anlatacağının altını çizmekte fayda var. Tanrıların karanlık yüzünün yanında, söylenildiği kadar bilge veya cesur olmadıklarını Gaiman çok güzel bir dil ile anlatmış. Babasının aksine bir bakıma güç sarhoşluğu yaşayan Thor’un dahil olduğu olaylarda detayları kaçırması ve düzenbazlık tanrısı olan Loki’nin önünde kimsenin duramadığını okuyunca oldukça şaşırabilirsiniz.

Nihayeta geldiğimizde Neil Gaiman’ın, daha çok yeni nesil okuyucular için uyarladığı İskandinav Mitolojisi’ni eğer fantastik edebiyatla haşır neşir bir okuyucuysanız kaçırmamanızı öneriyoruz!

Usta yazar Neil Gaiman'dan İskandinav Mitolojisi

Yorum Yap

Yorum Yap