1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Tesla çalarken iki kere düşünmeli!

Tesla çalarken iki kere düşünmeli!

Tesla çalarken iki kere düşünmeli!

Geçtiğimiz ay talihsiz bir sahibi, kendisine ait Model S aracının çalınmasına güvenlik kamerası üzerinden şahit olmuştu. Hırsızın kullandığı yöntem ise sıradışıydı.

Benden Size Tavsiye

Bu yöntemi kullanan Avrupalı hırsız yakayı henüz ele vermiş değil. Tesla ise söz konusu hırsızı yakalama konusunda fayda etmeyecek olsa da bu tür hırsızlık vakalarının bir daha yaşanması durumunda hırsızların aracın sahibi ve polis tarafından takip edilmesini olanaksızkılan bir hatayı düzeltti.

Hırsızlar bir süredir Tesla ve diğer marka araçları çalmak için “Relay Attack” olarak bilinen bir sanal saldırı taktiğini kullanıyor. Bu saldırı türünde hırsızlar araç sahibinin anahtarlarında bulunan “pasif kilitleme” özelliğinden faydalanıyor. Pasif kilit özelliği araç sahiplerine araçlarına yaklaştıkları sırada anahtarın yaydığı sinyal ile kapı kilitlerinin otomatik olarak açılmasını sağlayarak büyük kolaylık tanısa da, bu teknoloji hırsızların da işine yarıyor. Araç sahiplerinin anahtarlarındaki pasif olarak sürekli yayılan sinyali çeşitli ekipmanlarla yakalayan bir hırsız, sinyali kaydedip tekrar ederek veya gelen sinyali yükselterek aracın anahtarı yakındaymış gibi algılamasını ve kapıların kilidinin açılmasını sağlıyor ve kolayca araba çalabiliyorlar.

Avrupa’daki söz konusu hırsız, araçtaki iç veri erişimini kapatmayı da akıl ederek izini kaybettirmeyi başarabildi. Ancak Tesla’nın yayınladığı yeni , bundan sonra veri ve GPS erişiminin kapatılması için bir parola girilmesini zorunlu kılıyor. Bu da, hırsızlara sadece çaldıkları aracın takip edilmesini engellemek için hızlıca GPS erişimi olmayan bir yere gitme yolunu bırakıyor ki, bu da kolay değil.

Bu probleme daha kesin bir çözüm elbette ki aracınızı bir garaj dışında güvensiz bir yere park etmeniz durumunda pasif kilit özelliğini kullanımdan çıkarmak olacaktır.

Tesla son güncelleme ile bu güvenlik özelliğinin yanı sıra “Araç çağırma” özelliğini de geliştirerek Tesla araçlarının kendi başlarına dar park yerlerinden de kendi başlarına çıkarak sürücünün yanına gelmesini sağlıyor ve daha gelişmiş klima kontrolleri sunuyor.

Samsung, Eski Bir Android İşlevini Canlandırdı Söylentiler yeni Galaxy Note 9’a işaret ediyor!

Yorum Yap

Yorum Yap