1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Bildiğiniz üzere 27 Nisan 2019 tarihinde Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavı yapılacak. Yapılacak olan bu sonun sonucunda başarılı olanlar tarımsal danışmanlık sertifikasına sahip olacaktır. Peki tarımsal danışmanlık sertifikasına sahip olmak ne ifade ediyor. Tarımsal danışmanlık sertifikası sahipleri nerelerde iş bulabilirler.

Öncelikle şunu bir etmek gerekir ki tarım bakanlığı Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesine dair yönetmelik gereği 2018 yılında bir destekleme Tebliği yayınladı. Bu Tebliği kapsamında yanında tarım danışman sertifikasına sahip bir personel istihdam eden ziraat odası, Üretici birlikleri, sulama birlikleri, süt birlikleri Ve benzeri kuruluşlar 38.000 TL destekleme almaktadır. Bu destekleme tarım danışmanı adedince verilmektedir. Bu yüksek miktarda ki destek nedeniyle ziraat odalarının ve diğer bahsedilen tarımsal kuruluşlar tarım danışmanı istihdam etmek istemektedirler.

Bunun yanı sıra 2 veya 3 tarım danışmanı sertifika sahibi bir araya gelerek şirket kurum danışmanlık yetki belgesi alarak bu desteklemeden faydalanabilir.Mesela 3 danışman olması durumunda 3*38.000 =114.00 lira yılık destek alabileceklerdir.(2018 yılı rakamı)Bir diğeri kullanım yöntemi ise Serbest Tarım Danışmanı olarak yetki belgesi alarak kendi başınada çalışabilmekdir.

Ancak Serbest Tarım Danışmanı olabilmek için ayrıca Tarım Bakanlığından yetki belgeside alınması gerekmektedir. Unutmamamız gereken bir durum ise Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sınavı için müracat ederek sınava girmek. 13 Mart 2019 Sınav için müracaat son tarihi.

Aklınıza takılan soruları yorumlarda sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. _avatar
  12 ay önce

  Tarım danışmanlığı vizesi kaç yılda bir yapmak gerekiyor?
  Vizesi nasıl yapılıyor?
  Ve vizesi geçince iptal mı oluyor sertifika?

  • _avatar
   12 ay önce

   3 Yılda 2 Eğitim alarak vizeletmek gerekiyor. Vize olmazsa iptal oluyor malesef

 2. _avatar

  Peki sertfikanin devamlılığı için eğitime girmek gerekiyor yaa bu eğitimlere nerde ve nasıl katılabilir

  • _avatar
   10 ay önce

   Evet 3 Yılda 2 Eğitme Girmelisiniz. Tüm Kamu Kurumlarının Tarımla ilgili en az 1 günlük eğitimleri kabul ediliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir