1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Masaüstü Oyun Bilgisayarı

Masaüstü Oyun Bilgisayarı

Masaüstü Oyun Bilgisayarı

 

Bilgisayar oyunculuğu hemen hemen her yaştan insanın en yoğun aktiviteleri arasında yer alıyor. Her yıl farklı grafik ve özelliklerde yüzlerce bilgisayar oyunu piyasaya çıkmaktadır. İlk defa bilgisayar satın alacak kişiler ya da mevcut üzerinde güncelleme yapmak isteyenler, bilgisayar bileşenleri üzerinde ciddi araştırmalar yapmaktadır. Masaüstü oyun bilgisayarı almadan önce ilk olarak bütçenin belirlenmesi bu aralıkta bileşenlere yoğunlaşmak hem zaman kazandıracak hem de gereksiz harcamaların önüne geçecektir. Bilgisayarın bileşenleri hakkında bilgi sahibi olmak doğru parça seçimi ve alternatifler hakkında seçim yapma konusunda etkilidir. Masaüstü oyun bilgisayarı alırken; ekran kartı, işlemci, anakart, RAM, güç kaynağı, hard disk, kasa seçimleri yaparak en iyi fiyat performans bilgisayarı seçilmeye çalışılmalıdır.

  • Ekran Kartı

Ekran kartı, masaüstü oyun bilgisayarı seçiminde ana bileşendir. Ekran kartları oyunların akıcı olmasını ve görsel kalitesinin ne kadar olacağını belirler. Frame Per Second ile oyun esnasında saniyede gösterilen görüntü kare sayısı akıcı bir oyun performansı almanızda önemlidir. Ekran kartı seçimi yaparken ilk olarak bütçenizde bu bileşene ayırdığınız miktarı diğer bileşenlerden fazla tutarak seçim yapmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Düşük bütçeli bir bilgisayarda Nvidia GeForce GT 1030, Nvidia GeForce GTX 1050, Nvidia GeForce GTX 1050Ti, RX 550, RX 560 gibi ekran kartları tercih edilebilir. Orta bütçeli kişiler; GeForce GTX 1060, AMD Radeon RX 570, AMD Radeon RX580, Radeon RX590 gibi ekran kartlarını satın alabilirler. Yüksek bütçeli kullanıcılar; Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, Nvidia GeForce RTX 2060, Asus ROG Strix RTX 2070 O8G Gaming, Nvidia GeForce RTX 2080, Radeon RX Vega gibi kartları satın alabilirler.

  • İşlemci

İşlemci seçimi yaparken AMD ve İntel işlemcileri arasında seçim yapmak gerekiyor. İşlemci seçiminde önemli olan konu işlemci çekirdek sayısı ve çekirdek başına düşen hızdır. İşlemci kalitesi masaüstü oyun bilgisayarı seçiminde performans açısından kritik bir öneme sahiptir. İşlemci kalitesinin yüksek olması ekran kartının daha yüksek performanslı çalışmasına buna bağlı olarak da görüntü kalitesindeki artışa neden olur. Düşük bütçeli kişiler; Amd Ryzen 3 1300x, Intel Core i3 8100, Intel Pentium G5600, Amd Ryzen 3 2200G işlemcileri arasında tercih yapabilir. Orta seviye bütçe için; Intel Core i5 8400 ve üzeri, Ryzen 2600, Ryzen 2600X, Ryzen 1600 seçilebilir. Yüksek bütçeler için; Ryzen 7 2700x, Intel Core i7 8700k satın alınabilir.

  • Anakart

Anakart seçimi yaparken tercih edilen işlemci ve ekran kartını da göz önünde bulundurmak gerekir. Anakartların yonga setleri İntel ve AMD işlemcilerinde farklılık göstermektedir. Anakart satın alırken İntel’in 8. Nesil bir işlemcisi tercih edilmişse H310, B310, H370 ve Z370 tarzı anakartlar seçilebilir. Ryzen 2000 serisi için; A420, B450 ve X470 anakartları seçilebilir. Ryzen 1000 serisi için A320, B350, X370 anakartlarının seçimi uygun olacaktır.

  • RAM

RAM işlemci ile bilgisayarın diğer bileşenleri arasında bellek görevi gören donanımlardır. Masaüstü oyun bilgisayarı satın alırken RAM miktarı ne kadar fazla olursa bilgisayar bileşenlerinin uygulamalara verdiği tepki o kadar yüksek ve hızlı olur. Düşük bütçeli bilgisayarlarda 3 veya 4 GB RAM tercih edilebilir. Orta düzey masaüstü oyun bilgisayarlarında 8 GB RAM yeterli olacaktır. Üst düzey oyun bilgisayarında minimum RAM miktarı 16 GB ve üzeri olmalıdır.

  • Güç Kaynağı

Güç Kaynağı, bilgisayarı oluşturan bileşenlerin çalışması için gerekli olan gücün sağlandığı elektriksel depolama birimleridir. Masaüstü oyun bilgisayarı seçerken düşük bütçeli kullanıcılar; 550 Watt, orta ve üst düzey bilgisayar için minimum 650 Watt bir güç kaynağına ihtiyaç vardır.

  • Hard Disk

Hard disk, yani depolama birimi seçerken karşımıza SSD ve HDD olarak iki seçenek çıkmaktadır. SSD hard diskleri HDD’ye oranla çok daha iyi sonuçlar veren ultra hızlı depolama ve açılış süreli sunan donanımlardır. Bütçeye göre minimum 80 GB SSD seçmek sistem performansının daha iyi olmasını sağlar. Hard disklerde üst limit kullanıcıların masaüstü oyun bilgisayarlarında kaç adet oyun yükleyeceği ve ne kadar depolama yapacağına göre değişiklik gösterir.

  • Kasa Seçimi

Kasa seçimi yaparken tasarım ile birlikte, ön panel çıkışları, malzeme kalitesi, hava akış sisteminin yapısı, anakart ve ekran kartının boyutu ile uyumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap