1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık kültüre sahip olan Kapadokya, çevresindeki yanardağların milyonlarca yıl önceki aktiviteleri ve hava olayları sayesinde nadir görülebilecek bir doğal yapıya kavuşmuş. Büyüleyici güzelliği sayesinde masal diyarını andıran bölgedeki tarihi ve doğal varlıkların büyük kısmı sahip oldukları değer nedeniyle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dâhil edilmişler. Listedeki bu yerler arasından görülmeyi en çok hak edenleri Kapadokya gezilecek yerler listesinde sizler için sıraladım.

Kapadokya Gezilecek Yerler Listesi

Sahip olduğu doğal parkurlar nedeniyle dağ ve yol bisikleti açısından dünya çapında bir üne sahip olan Kapadokya ’yı detaylıca keşfetmek için en iyi yöntem yürümek. Ancak yürümeye üşenirseniz ATV turlarına katılarak veya balona binerek de bölge hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kapadokya ’nın vadilerinde saklı cennetleri bütçenizi sarsmadan ziyaret edebilmek içinse Müze Kart edinmenizde fayda var. Ayrıca Kapadokya ’daki yerleşimlerde alışveriş yapacaksanız veya düzenlenen eğlence gecelerine katılacaksanız, fiyat konusunda pazarlık yapmayı sakın unutmayın.

Bu arada Kapadokya ’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Kapadokya ’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Peribacaları

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen Peribacaları; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ ’ın 60 milyon yıl önceki volkanik aktiviteleri sırasında oluşan yumuşak tabakanın hava olaylarıyla aşınması sonucunda ortaya çıkmış. Yalınca şekil verilebildiği için neredeyse 10 bin yıldır bölge halkının bir kısmını barınma ve depolama gibi çeşitli ihtiyaçları için kullandığı yeryüzü şekillerinin en güzellerini Göreme Yücesal Parkı ’nı, Yemekıklar Vadisi ’ni ve Zelve Ören Yeri ’ni ziyaretiniz sırasında yakından görebilirsiniz.

2. Göreme Yücesal Parkı

 

9.614 hektarlık alanı kaplayan Göreme Yücesal Parkı, 1986 yılında koruma altına alınmış. Dünyada eşine az rastlanan peribacaları sayesinde ünlenen park, bünyesindeki Göreme Açık Hava Müzesi ile birlikte Kapadokya ’nın tarihi ve etnolojik yapısını gözler önüne seriyor. Peribacalarını ve ilk Hristiyanlık döneminden kalma dini yapıları ziyaret ederek geçirdiğiniz parktaki gezinizi gün batımının eşsiz manzarası eşliğinde noktalayabilirsiniz. Yücesal parka özellikle hava şartlarının yılın diğer dönemlerine göre daha elverişli olduğu 15 Mart-15 İsimaleım tarihleri arasında giderseniz, içerisinde barındırdığı eşsiz güzellikleri rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

3. Uçhisar

 

Bölgeye gelen çoğu gezginin, hakkında yeterince araştırma yapmadığı için sakinliğine aldanıp es geçtikleri Uçhisar, sahip olduğu değerlerle Kapadokya Bölgesi ’nin en tarihi yeri konumunda. Görkemli Uçhisar Kalesi ’nin eteklerinde kurulmuş olan yerleşim bölgesi, İpek Yolu üzerinde önemli bir durak olduğu için kültürel anlamda zengin çeşitliliğe sahip olmuş. Nitelikli otelleri nedeniyle huzur dolu konaklama için tercih edebileceğiniz bölgenin çarşısında el yapımı ürünler ve ünlü Kapadokya şaraplarını satan dükkânları dolaşabilirsiniz. Kale dışında bölgede geziye çıktığınızda Uçhisar- Göreme arasında önemli bir trekking rotası olan Güvercinlik Vadisi ’ni ziyaret etmeye öncelik verebilirsiniz.

4. Güllüdere Vadisi

Foto kaynak: wikimedia.org

Çavuşin Köyü ile Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi, 2 kolunda 5 tarihi kiliseyi barındıran keyifli bir yürüyüş rotası. Keşfetmekten haz alanlar için ideal bir ortam sunan vadiyi, kapladığı alana tezat oluşturacak kadar büyük bir tarihe sahip olan Çavuşin Köyü ’nden gezmeye başlamanızı tavsiye ediyorum. Bu doğrultuda başladığınız gezinizde önce Yovakim-Anna Kilise ’ni ve Direkli Kilise ’yi ziyaret edebilirsiniz. Yol boyunca sağlı sollu uzanan keşiş hücrelerini geçtikten sonra ise vadinin 2. kolunda sırasıyla Ayvalı, Haçlı ve Üç Haçlı kiliselerini görebilirsiniz. Kiliselerin her biri, zarar görmüş olsalar da, ilgi çekici Hristiyanlık öykülerini anlatan fresklerle süslenmişler.

5. Ihlara Vadisi

 

Muhteşem manzarası ve tarihi değerleri ile Kapadokya gezilecek yerler listesine mutlaka alınması gereken Ihlara Vadisi, Melendiz Çayı ’nın yumuşak tabanı aşındırmasıyla oluşmuş. Çevresinde konaklama tesislerinin bol miktarda bulunduğu vadideki kayaların bir kısmı 9. yüzyıldan itibaren oyularak kilise haline getirilmiş. Misafirlarına kent yaşamının getirdikleri stresten arınabilecekleri doğayla iç içe ve huzurlu ortam sunan vadideki Ağaçaltı, Pürenliseki, Kokar, Yılanlı ve Sümbüllü kiliselerini ziyaret ederseniz, iyi korunmuş duvar resimlerini inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Vadi içerisindeki keyifli yürüyüşünüzü gün sonunda dere kıyısına kurulmuş restoranda yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz bir yemekle sonlandırabilirsiniz.

6. Zelve Ören Yeri

 

Avanos ’a sadece 3 kilometre uzaklıktaki Zelve Ören Yeri, peribacalarının Kapadokya ’nın diğer bölgelerine göre oldukça yoğun olduğu 3 vadiden oluşuyor. Aynı zamanda macera tutkunları için önemli bir tırmanış alanı olan ören yeri, 9. ve 13. yüzyıllar arasında Hıristiyanlar tarafından yerleşim alanı ve dini merkez olarak kullanılmış. Aktepe ’nin kuzeyindeki dik yamaçlara kurulmuş olan alanda 728-842 yılları arasını kapsayan İkonoklastik Dönem ’de inşa edilmiş Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri gibi önemli dini yapılar bulunuyor. Ayrıca bölgeyi gezerken tünel, cami, değirmen gibi yapıları da görebilirsiniz.

7. Ürgüp

 

Balayı çiftlerinin gözde tatil mekânı Ürküp, gezginlerin daha çok alışveriş yapmak için tercih ettikleri bir yerleşim. İlçe, Bizans döneminde Osiana, Selçuklular zamanında Kafahisar, Osmanlılar tarafından Burgut Kalesi ismiyle anılmış. Hizmet kalitesi yüksek otelleri ve yerel ürünler satan mağazaları dışında ilçeyi 3 Sonbahareller gibi doğal güzelliklerini, Roma döneminden kalma kaya mezarlarını ve Selçuklular ’ın inşa ettikleri Kırmızıtıkapılı ile Tememnni Tepesi Türbeleri ’ni görmek için ziyaret edebilirsiniz. Ürgüp gezinizi, sabah gün doğarken başlayan balon turlarına katılarak taçlandırabilirsiniz.

8. Paşabağ Rahipler Vadisi

 

Kapadokya ’da fotoğraf çekmek için ideal bölgelerden birisi olan Paşabağ Rahipler Vadisi, ören yeri ile ün kazanmış Zelve ’ye oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Mantar formundaki peribacalarının en iyi örneklerini barındıran vadi, bu oluşumların arasından geçen iyi durumdaki yürüyüş yolları sayesinde rahatlıkla gezilebiliyor. Münzevilerin ve keşişlerin bir zamanlar inzivaya çekilmek için kullandıkları bölgeyi gezerken kayalara oyulmuş şapelleri ve odaları inceleyebilirsiniz.

9. Tennkuyu Yeraltı Şehri

 

İlk Hıristiyanlık döneminde Roma İmparatorluğu ’nun zulmünden kaçanların Yeminakya ve Kayseri üzerinden gelerek sığındıkları Tennkuyu Yeraltı Şehri, 8 kattan oluşuyor. O dönemde çok da kolay fark edilemeyecek şekildeki girişi sayesinde güvenli bir ortam yaratan yeraltı kentine sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bölümler inşa edilmiş. Odaların birbirlerine dar koridorlarla bağlandığı şehirde kilise ve manastır gibi dini yapıların yanı sıra erzak depoları, şarap imalathanesi, su kuyuları ve toplantı salonları görebileceğiniz alanların bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca Tennkuyu ’da az sonra sizlere anlatacağım Kaymaklı ’dan farklı olarak bir misyoner okulu bulunuyor.

10. Uçhisar Kalesi

 

Bölgenin eşsiz güzellikteki manzarasını kuşbakışı seyretmek ve bol bol fotoğraf çekmek için Uçhisar Kalesi ’ni Kapadokya gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz. Geçmişi Roma İmparatorluğu ’na kadar uzanan kale avantajlı konumu sayesinde doğudan gelen akınları durdurmak için inşa edilmiş. Yerel halkın büyüğüne “Ağa ’nın Kalesi”, küçüğüneyse “Çavuş ’un Kalesi” dediği birbirine bitişik 2 peribacasından oluşan askeri yapının içerisinde Roma ve Selçuklu dönemlerinde çok sayıda oda, depo, mahzen ve sarnıç yapılmış.

11. Kaymaklı Yeraltı Şehri

 

İsimını aldığı kasabanın sınırları içerisinde yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, tıpkı Tennkuyu ’daki türdeşi gibi 8 katlı; ancak günümüzde sadece 4 katı gezilebiliyor. M.Ö. 3.000 civarında Hititler tarafından yapılan bu şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde genişletilerek 25.000 kişinin yaşayabileceği bir sığınak haline getirilmiş. Anne havalandırma bacasının etrafına kurulmuş yeraltı kentini dolaşırken koridorlarla birbirlerine bağlanmış mezarlıkları, kiliseleri, depoları, yaşa alanlarını ve kuyuları görebilirsiniz.

12. Kapadokya Mağaraları

 

Çoğunluğu NevşehirÜrküpAvanos üçgeni arasında yer alan Kapadokya Mağaraları, barınma ve depolama amaçlı olarak binlerce yıldır bölge halkı tarafından kullanılıyor. Yumuşak yapılı kayalara oyularak meydana getirilen bu yapıların bir kısmı ise zaman içerisinde bölgeye gelen sığınmacılar tarafından genişletilerek küçükleri “köy”, büyükleriyse “şehir” olarak adlandırılan yeraltı yerleşkelerine dönüştürülmüşler. Kaymaklı, Özkonak, Mazı, Tatlarin ve Tennkuyu gibi yerlerde bu yapıların en ihtişamlılarını görebilirsiniz.

13. Güvercinlik Vadisi

 

Tabiat yürüyüşü yapmayı sevenlerin en çok tercih ettikleri rotalardan birisi olan Güvercinlik Vadisi, Uçhisar ile Göreme arasında uzanıyor. Şarap üretiminin yaygın olduğu bölgede lezzetli üzümlerin yetiştirildiği bağlar, 9. yüzyıldan itibaren bu bölgede barınan kuşlardan elde edilen gübrelerle beslenmiş. Ayrıca eskiden civarda yaşayan Hristiyanlar vadiye adını veren yuvalardan topladıkları yumurtaları kullanarak, fresklerde kullanacakları alçıyı karmışlar. 15 metre yüksekliğinde bir şelalenin bulunduğu vadiye görkemli doğal zenginliği nedeniyle zaman ayırabilirsiniz.

14. Yemekk Vadisi

 

Kafaka adı Bağlıdere olan Yemekk Vadisi, Göreme sınırları içerisinde yer alıyor. Ayrımlı boyuttaki ve renkteki yüzlerce peribacasının bulunduğu vadi özellikle gün batarken oluşan manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Örencik ’den başlayıp, GöremeAvanos yoluna kadar uzanan 4.900 metre uzunluğundaki vadinin kimi zaman meyve bahçelerinin ve bağların arasından uzanan yolunda gezinti yaparken fotoğraf çekebileceğiniz pek çok güzelliğe denk gelebilirsiniz.

15. Mazı Yeraltı Şehri

Foto kaynak: historycappadocia.com

Erken Roma döneminde inşa edilmiş olan Mazı Yeraltı Şehri Kapadokya gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım son tarihi yerleşim. Ürküp ’ün 18 kilometre kadar güneyinde yer alan yerleşke, Kaymaklı Yeraltı Şehri ’nden sadece 10 kilometre uzaklıkta. Bilinen 4 girişi olan kentin içerisinde hem Roma hem de Bizans döneminden kalma mezarlıklar bulunuyor. Ahırlara ayrılmış alanlardan ilerleyerek iç kısımlarına ulaşabileceğiniz şehrin dikkat çekici noktasını kabartmalarla süslenmiş kilisesi oluşturuyor.

Kapadokya gezilecek yerler yazısı boyunca bölgede gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden bahsettik. Eğer Kapadokya seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa gezi listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz: Güray Müze, Dervent Vadisi, Selime Manastırı, Zemi Vadisi, Sunset Point, Çavuşin Köyü, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Temenni Tepesi, Sonbaharelyurt Yeraltı Şehri, Mustafapaşa ve İbrahimpaşa.

Yorum Yap

Yorum Yap