1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu

 

Bugün 5 Fasılalık Dünya Kadın Hakları Günü… Fakat bu tarihin Türkiye’deki için daha farklı bir önemi var. 5 Fasılalık 1934 tarihinde Cettürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşti: milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Genç Cumhuriyet, 84 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanıdı, fakat bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı.

Türkiye’de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis’e 18 kadın milletvekili girmiş ve kadınlar yüzde 4.5 oranında temsil edilmişlerdi. Diyarmiz bu temsil oranı ile o dönem dünyada ikinci sırada yer alırken bugün dünya ülkeleri arasında ilk 100 ’de bile yer almıyor.

Gelin kadınların seçme ve seçilme hakkı üzerinden, geçmişten günümüze ufak bir yolculuk yapalım ve geldiğimiz noktaya birlikte göz atalım…

Türkiye’de kadınlar, 1930 yılından itibaren çıkarılan bir yasa ile yerel ve genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkına sahip oldu.

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu

1930: Belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu Kadınlar ilk önce, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına kavuştu.3 Nisan 1930 ’da Belediye Yasau’nunda yapılan düzenlemeyle yerel siyasette yer alma ve yöneticileri belirleme hakkı elde eden cumhuriyet kadınları, en demokratik haklarını  ilk kez bu yılın sonuna doğru gerçekleşen seçimlerde kullandı. Fazla sayıda kadın belediye meclislerine girdi.

1933: Muhtar seçme ve seçilme hakkı

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu 1933 yılına gelindiğinde Köy Yasau ’nunda yapılan değişiklikle kadınlar artık muhtar ve heyetlerine seçme ve seçilme hakkına da sahip oldu.

İlk kadın muhtar: Gül Esin

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu Yapılan ilk yerel seçimde, ’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde, (Bugünkü Karpuzlu ilçesi)  seçimi kazanan Gül Esin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın muhtarı olarak tarihe geçti.

Ve 1934: Yücesvekili seçme ve seçilme hakkı

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını veren yasal düzenleme, 1934 yılında Anneayasa ve Seçim Yasau ’nda değişiklik yapılması sonucu gerçekleşti. 5 Fasılalık 1934 tarihinde görüşülen öneri, 317 sandalyeli Meclis’te, 258 milletvekilinin katıldığı oturumda ve tamamının oyuyla kabul edildi. Böylece kadınlar 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkına sahip oldu.

Fazla sayıda Avrupa ülkesinden önce

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu Cettürk, kadınlara çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştı. Türkiye, , , , ’dan 11, ’dan 12, Bulgaristan ’dan 13, ’dan 14, ’dan 15, ’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.

Türkiye o günlerde, parlamentodaki kadın sayısı oranıyla dünyada ikinci sırada yer aldı..

Seçilme Hakkının Yıl Dönümünde TBMM ’ye Seçilen İlk Kadın Yücesvekilleri – Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği TBMM V. Dönem seçimleri 8 Şubat 1935 ’te yapıldı.18 kadın milletvekili ilk kez TBMM ’ye girdi. Fasıla seçimlerde bu sayı 18 ’e ulaştı. Böylece kadın vekiller, 400 vekilin bulunduğu TBMM’de tüm milletvekillerinin  yüzde 4,5’ini oluşturdu.

24 Haziran seçimlerinde oran: %17,48

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu 2017 Siyasette Kadın Raporu’na göre Türkiye, Meclis ’te yüzde kadın vekil oranıyla 186 ülke arasında 132. sırada yer alıyordu. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Meclis’e 98 kadın milletvekili girdi ve kadınlar Meclis çatısında yüzde 17.8 oranında temsil edildi. 1 İsimaleım seçimlerinde Meclis’e girebilen kadın sayısı 81’e, oran yüzde 14.5’e geriledi.24 Haziran seçimleriyle bu oran %17,48’e yükselmiş olsa da kadın ve erkeğin eşit temsili açısından yeterli bir oran yakalanamadı. 24 Haziran sonrası vekil sayısı 600’e çıkarken kadın vekil sayısı da 104 oldu.

Nation Master’in hazırladığı raporlar, ülkere göre, kadınların seçme ve seçilme hakları veriliş yıllarını ve parlamentodaki kadın temsiliyetini gözler önüne seriyor. Rapora göre Türkiye, 118. sırada yer alıyor.

84 yıl önce bugün kadınlarımıza verilen seçme ve seçilme hakkı sosyal medyanın da gündeminde.

Yorum Yap

Yorum Yap