1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hangi Televizyonu Almalıyım

Hangi Televizyonu Almalıyım

Hangi Televizyonu Almalıyım

 

Televizyonlar artık hayatımızın temel ihtiyaçları arasında yerini almış durumda. Son 20 yılda televizyon sektöründe çok hızlı değişimler ve buna bağlı farkı teknoloji de cihazlar üretilmeye başlanmıştır. sorusu, televizyon araştırması yapan hemen hemen herkesin cevabını aradığı bir soru haline geldi. Televizyonlar diğer teknolojik eşyalara nazaran daha uzun kullanım süresi olan ve satın alındığın da bütün özellikleri içerisinde barındırmasını istenen eşyalardır. Günümüzde televizyon türlerini; QLED TV, OLED TV, LED TV, LCD TV ve Plazma TV olarak sıralamak mümkün.

  • QLED TV

QLED TV (Quantum Light Emitting Diode), televizyon paneli açısında gelinen en son nokta olarak görülmektedir. Ekran parlaklığının seviyesi ne olursa olsun her zaman en iyi ve canlı renkleri vermektedir. QLED TV’ler görüntü derinliği, renk dolgunluğu, parlaklık ve gerçekçilik konusunda oldukça başarılıdır. Son yıllarda televizyon üreticileri QLED TV pazarına daha çok yoğunlaşmıştır. 4K ekran çözünürlüğü QLED TV’lerde standart olarak gelmektedir. Televizyon satın almak isteyen kişilerin bütçelerine göre QLED TV tercihi seçmeleri ilerisi için iyi bir seçenek olacaktır.

  • OLED TV

OLED TV (Organic Light-Emitting Diode), üst düzey görüntü kalitesine sahip olan televizyon türüdür. Ortalama olarak 3 mm ile 4 mm arasında bir inceliğe sahip olan OLED TV, LED TV’lere oranla 1000 kat daha hızlı görüntü tepki süresine sahiptir. Hafif ve enerji tasarrufu özellikleri sayesinde birçok kişinin tercih listesinde ilk sıralarda yer alır. 4K ekran çözünürlüğüne sahip bu televizyonların en büyük dezavantajı fiyatlarının pahalı olmasıdır. Televizyon satın alırken kullanım alışkanlıkları ve bütçe birlikte değerlendirilerek OLED TV seçimi yapılabilir.

  • LED TV

LED TV (Light Emitting Diode), arka aydınlatma sisteminde yapılan teknolojik geliştirmelerle yüksek görüntü kalitesi elde edilen TV türüdür. LED TV, günümüz televizyon türleri içerisinde en yüksek paya sahip olan teknolojik aletlerdir. Kendinden daha yeni teknolojilerin geliştirilmesi LED TV’deki özelliklerin iyileştirilmesi ile olmuştur. LED TV’ler doğru televizyon açısında yüksek görüntü kalitesi sunar. Enerji tüketimi konusunda oldukça tasarruflu olup, uzun ömürlü ve dayanıklı yapıdadır. Hangi televizyonu almalıyım diye düşünen kişiler hem bütçelerini aşmadan hem de yüksek görüntü kalitesini tercih ederek LED TV alabilirler.

  • LCD TV

LCD TV (Light Emitting Diode), içerisindeki sıvı kristallerin elektrikle tepkimeye girerek ışık geçişi oluşturması ile oluşan TV türüdür. LCD TV, karşıdan izlendiğinde yüksek görüntü kalitesi sunarken farklı açılardan izlendiğinde görüntü kalitesi bozulmaktadır. LCD TV’lerde aydınlatma floresan ile yapıldığında enerji tüketimleri yüksektir. Artık LCD TV’ler çok fazla tercih edilmese de düşük bütçeli ve yüksek görüntü kalitesi aramayan kişiler tarafından satın alınabilmektedir.

  • Plazma TV

Plazma TV, içerisini oluşturan gaz moleküllerinin görüntüye dönüşmesi sonucu oluşturulan TV türüdür. Plazma TV’ler artık günümüzde çok fazla üretilmemekte ve tercih edilmemektedir. Bu tür televizyonların yüksek tamir masrafı, enerji tüketimi yüksekliği ve düşük görüntü kalitesi sunması zamanla kullanımının azalmasına neden olmuştur. Düşük bütçesi olan kişiler Plazma TV’lerin HD çözünürlükteki modellerini tercih edebilir.

Televizyon satın alırken ilk olarak kullanım amacının belirlenmesi gerekir. Televizyon film ve dizi izlemek amacı ile alınacaksa bu aşamada ön plana çıkan özellik görüntü kalitesi olmalıdır. 4K TV’lerin standartlaştığı günlerde HD görüntü kalitesi kullanıcılarını tatmin etmeyebilir. Televizyon iş amaçlı kullanılacaksa özellik bakımından birtakım ekstralar aranmalıdır. Kablosuz bağlantı özelliği, alternatif bağlantı noktaları, yazılım özellikleri TV seçerken belirleyici olmalıdır. Televizyonlar günlük uydu yayınlarını kullanıma yönelik alınacaksa aranması gereken ilk özellik dahili uydu alıcısı olup olmamasıdır. Tek bir cihazda TV kullanımı her zaman daha pratik olacaktır.

Ekran boyutu televizyon seçiminde bir diğer önemli faktör. Televizyonda ekran boyutu seçerken; televizyonun kullanılacağı odanın büyüklüğü, televizyon ile oturma alanları arasındaki mesafe, kullanıcım amacı ve fiyat göz önünde bulundurulmalıdır. Televizyonlarda panel büyüklüğü arttıkça fiyatta bununla eş oranda artış gösterir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap