1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hangi Telefonu Almalıyım

Hangi Telefonu Almalıyım

Hangi Telefonu Almalıyım

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiş durumda. Her evde kişi başı bir tane akıllı telefon olması artık sıradan bir durum. Günümüzde akıllı telefon kullanım oranı, telefon üreticilerindeki artışı ve buna bağlı olarak ürün yelpazesinin oldukça geniş olmasını sağladı. sorusu çok sayıda telefon modelli ile karşı karşıya kalan herkesin sorduğu bir soru.  Telefon satın alırken birtakım kriterleri göz önünde bulundurarak en iyi fiyat performans ürününü bulmaya çalışmak gerekmektedir.

Akıllı telefon satın alırken karşılaştırılması gereken önemli noktaları; telefonun fiyatı, kamera seçimi, işlemci seçimi, RAM seçimi, ekran ve çözünürlük seçimi, depolama alanı seçimi, pil seçimi, garanti ve kasko seçimi ve donanımsal seçenekler olarak sıralamak mümkün.

  • Telefon Fiyatı

Akıllı telefon almayı düşünen hemen hemen herkesin ilk karşılaştırdığı özelliklerin başında telefon fiyatı gelmektedir. Firmaların aynı segmentteki ürünleri arasında ciddi fiyat farkları olabilmektedir. Telefon satın almak isteyen kişilerin ilk olarak kendilerine bir bütçe aralığı belirlemesi doğru akıllı telefonu bulmasının ilk adımıdır. Araştırılmadan yapılacak alışverişler aynı özellikteki telefona çok daha fazla ücret ödenmesine neden olabilir.

  • Kamera Seçimi

Akıllı telefon üreticileri başta amiral gemi olarak nitelendirdikleri telefonlarında olmak üzere çok gelişmiş kamera opsiyonları sunmaktadır. Telefonlar artık bir iletişim aracı olmaktan çok birer profesyonel yayın aygıtları haline gelmiş durumda. Telefon kamerası telefon satın alırken fiyat ile birlikte en çok dikkat edilen özelliklerin başında geliyor. Bir telefonun kamerasının iyi olabilmesi için yüksek çözünürlüğe, kaliteli ve düşük diyafram açıklığına, iyi bir lense ve kamerayı yöneten akıcı bir yazılıma ihtiyaç duymaktadır.

Hangi Telefonu Almalıyım

 

  • İşlemci ve İşletim Sistemi Seçimi

İşlemciler telefon üzerindeki işletim sistemi ve uygulamaların çalışmasını sağlayan ve iki birim arasındaki veri akışının doğru ve hızı bir şekilde gerçekleşmesinde görevli donanımlardır. Akıllı telefonlarda işlemcilerin kalitesini araştırırken kullanılan mimari yapısına ve yazılımını incelemek gerekir. Dünya genelinde üretilen telefonların çok büyük kısmı Android ve İOS işletim sistemlerinden oluşmaktadır. Snapdragon, Exynos, Mediatek, Apple A serisi, İntel, Kirin gibi çok çeşitli işlemci türleri bulunmaktadır. Akıllı telefon satın alacak kişilerin telefonu hangi amaçla kullanacağını belirlemesi ve buna bağlı olarak yüksek güçte işlemciler seçmesi gerekir. Telefonlarda kullanılan ara yüz tercihi de akıcı bir telefon deneyimi konusunda önemli rol oynar.

  • RAM Seçimi

RAM, verilerin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlayan, uygulamalar ile işlemci arasında veri akışında görevli donanımlardır. Günümüzde üretilen telefonların RAM miktarının sürekli olarak arttığı gözlemlenmektedir. RAM miktarının yüksek olmasının işlemcinin çok daha iyi çalışmasına buna bağlı olarak da uygulamalar arası geçiş, uygulama açılış hızları, depolama hızları gibi pek çok faktöre etkisi bulunmaktadır. Telefon satın alırken geleceğe dönük düşünmek de önemlidir. Bu sebeple RAM miktarı yüksek telefonlar almak avantajlı olacaktır.

  • Ekran ve Çözünürlük Seçimi

Telefon ekranı kullanıcıların en çok temas ettikleri donanımlardır. İyi bir akıllı telefon arayan kişilerin ekran çözünürlüğü ve boyutunu günümüz teknolojisini de düşünerek dikkatli seçmesi gerekir. Çok büyük ekranlı bir telefon özellikle eli küçük olan kişilerde kullanımı oldukça zor hale getirir. Küçük ekranlı bir telefon ise günlük kullanımda gerekli olan detayların gözden kaçmasına neden olabilir. Telefon satın alırken en uygun boyutu deneyerek belirlemek gerekmektedir. Ekran çözünürlüğü video, resim ve uygulamaların kullanımında önemli farklar yaratır. Kullanım amacına göre Full HD veya 4K ekranlı akıllı telefonlar tercih edilebilir. Telefon tasarımının da satın almada etkisi oldukça fazladır. İnce, hafif ve güzel tasarlanmış bir telefon seçmek her zaman için iyi bir seçenek olacaktır.

  • Depolama Alanı

Depolama alanı, telefonun markasına ve yazılımına bağlı olarak artırabilir özellikte olabilmektedir. Son çıkan uygulama ve oyunlar telefonlarda oldukça yüksek alan kaplamaktadır. Video ve resimlerin boyutları da kamera kalitesine bağlı olarak artış göstermektedir. Telefon satın alırken hem telefonun mevcut depolama alanı hem de kullanım amacı düşünülerek yüksek bir depolama alanı tercih etmek gerekir. Telefon hafızası artırılamayan cihazlarda bu durum ilerleyen zamanlarda büyük sorun teşkil etmektedir.

  • Pil Seçimi

Telefonun donanımsal özellikleri ne kadar iyi olursa olsun kullanım süresini belirleyen temel özellik pil ömrüdür. Akıllı telefon üreticileri kişilerin telefon kullanım sıklığına bağlı olarak farklı güçte pil üretmektedir. Ortalama bir kullanımda telefonun pil kapasitesinin 3000 mAh ve üzerinde olması gerekmektedir.

 

Hangi Telefonu Almalıyım

  • Garanti ve Kasko Seçimi

Kullanıcıların yeni bir telefon almasına neden olan en büyük sebeplerin başında eski telefonundaki arızalar geliyor. Ülkemizde ithal edilen birçok telefonun çeşitli ithalatçı garantileri adı altında satılmaktadır. Olası bir arızada kullanıcıların telefonlarını hangi sürede ve ne kadar ücret ödeyerek tamir ettireceklerini belirlemesi gerekir.

Telefon İncelemelerine buradan ulaşabilirsiniz

1-Apple İPhone 7 Plus

2-Xiaomi Redmi Note 7 İncelemesi

3-Samsung Galaxy Note 7 İncelemesi

Benden Size Tavsiye olsun

Hangi Telefonu Seçmeliyim Testi 2019 bunu denemelisiniz?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir