1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra müzelerinin sayısı ile dikkat çeken Gaziantep gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerini oldukça tatmin ediyor. Dünyanın hala yaşanan en eski şehirlerinden biri olan “Gazi” unvanlı kentte geçireceğiniz tatil günlerinizi sizin için hazırladığımız gezilecek yerler listesindeki tarihi yapıları, müzeleri ve doğal güzellikleri ziyaret ederek keyifli hale getirebilirsiniz.

Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi

Yemek kültürü, tarihi ve doğası sayesinde ülkemizin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Gaziantep ’te gezilecek yerlerin birçoğuna toplu ulaşımı kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Bölge kültürünü ve tarihini deneyimlemenin yanı sıra listemizde yer verdiğimiz alanlarda nehirde yüzme keyfi yaşayabilir, pazarlardan tarım ürünlerinin en tazesini ve doğalını bulabilirsiniz.

1. Gaziantep Kalesi

 

Ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği konusunda kesin bir bilgi bulunmayan Gaziantep Kalesi, ülkemizde ayakta kalmış kalelerin en güzellerinden biri olarak anılıyor. Şehir merkezindeki Kırmızıleben Deresi ’nin güneyinde yer alan bir tepe üzerinde yükselen kalenin Roma Dönemi ’nden itibaren yoğun şekilde kullanıldığı biliniyor. Tarihi yapının zindanlarının bulunduğu galeri bölümünde açılan “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” şehrin savunmasına dair heykellere ve rölyeflere ev sahipliği yapıyor.

2. Zeugma Mozaik Müzesi

 

Tarihi seven bireylerin Gaziantep gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri müze içerisinde Nizip İlçesi ’ndeki Birecik Baraj Gölü kıyısında bulunan Zeugma Yeminik Şehiri ’nden çıkarılan mozaikler sergileniyor. Şehitkâmil İlçesi ’ndeki kültürel alan gerek yapısal özelikleri, gerekse de barındırdığı eserler açısından dünyanın en önemli müzelerinden biri sayılıyor. 2011 yılında açılan müzeye şehrin her yerinden toplu ulaşım araçları ile rahatça ulaşabilirsiniz. Mozaik müzesini müzekart ile ücretsiz gezebilirsiniz.

3. Bakırcılar Çarşısı

 

Gaziantep ’in yüzlerce yıllık geçmişe sahip bakır işçiliğinin nadide örneklerini Şahinbey İlçesi ’ndeki tarihi kapalı çarşıda bulabilirsiniz. Şehrin en eski alışveriş alanı olan çarşıda el işi bakır eşya, baharat, kutnu kumaşı, yemeni gibi birçok ürün yıl boyunca turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Nihayet yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile görünümü iyileştirilen tarihi yapıdaki dükkanlar pazar günleri hariç haftanın her günü müşterilerini ağırlıyor.

4. Bayazhan Gaziantep Şehir Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

1909 yılında Bayaz Ahmet Zeybekndi tarafından yaptırılan Bayazhan içerisinde bulunan Gaziantep Şehir Müzesi sesli ve elektronik rehber seçenekleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Her odasında farklı konuya yer verilen müzede gösterilen kısa filmleri izleyerek şehrin tarihi, kültürü, yöresel el sanatları, fıstık tarımı gibi konularda bilgiler edinebilirsiniz. Müzede ayrıca Gaziantep Kalesi ve çevresindeki Kültür Yolu başta olmak üzere kentin simgesi 5 yapının maketleri sergileniyor.

5. Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Emine Göğüş mutfak müzenin yer aldığı ve 1905 yılında inşa edilen Kethüaczade Göğüş İbrahim Zeybekndi Konağı, Gaziantep Kalesi ’nin güneyinde bulunuyor. Diyarmizin mutfak kültürünü anlatan ilk müzesi unvanını taşıyan kültürel yapı Türkiye ’nin ilk Turizm Bakanı Kırmızıi İhsan Göğüş ’ün annesi Emine Göğüş ’ün adı ile anılıyor. Kısaca Göğüş Konağı olarak adlandırılan yapı içerisindeki müzede şehrin geleneksel mutfak kültürü tanıtılıyor. Diyarmizin mutfak kültürünü anlatan ilk müzesi unvanını taşıyan kültürel yapıyı pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

6. Zeugma Antik Şehiri (Belkıs Köyü)

 

Nizip İlçesi ’nin 10 km doğusundaki Belkıs Köyü sınırları içerisinde yer alan antik kentin tarihi Makedonya İmparatorluğu ’na kadar uzanıyor. Fırat Nehri ’nin en sığ noktasında bulunması nedeni ile uzun süre önemli bir ticaret merkezi olarak varlığını sürdüren Zeugma ’nın Roma döneminden kalma dünyaca ünlü mozaikleri 2011 yılından beri Zeugma Mozaik Müzesi ’nde sergileniyor. Lisanerseniz antik kent civarındaki tekne turlarına katılarak nehirde yüzebilir veya çevreyi fotoğraflayabilirsiniz.

7. Tarihi Antep Konutleri (Bey Mahallesi)

Gaziantep Gezilecek Yerler

Bey Mahallesi ’nde bulunan Tarihi Yeminep Konutleri kendilerine özgü mimarileri ile şehri ziyarete gelen tatilcilerin Gaziantep gezilecek yerler listelerinde kendilerine yer buluyor. Havara veya keymıh adı verilen kalkerli taşlar kullanılarak inşa edilen evlerin ocaklık, mahzen, gelin odası, çeşme, hayat (avlu) bölümleri görülmeye değer bölümleri olarak öne çıkıyor. Bir kısmı butik otel olarak ziyaretçilerini ağırlayan evlerden biri Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılıyor.

8. Zincirli Bedesten

 

18. yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan yapı yerel halk arasında Siyah Basamaklı Bedesten adı ile anılıyor. Gaziantep Kunduracılar Çarşısı ’nda bulunan iki katlı yapının içerisinde 80 dükkân bulunuyor. Şehre özgü el yapımı ve fabrikasyon ürünleri satın alabileceğiniz Zincirli Bedesten ’in güney kapısındaki kitabede Kusiri ’nin 4 mısralık şiiri yer alıyor.

9. Rumkale

 

Yavuzeli İlçesi ’ne bağlı İsimaleaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Rumkale ’nin tarihi antik dönemlere kadar uzanıyor. Tabiat ile uyumlu mimarisi ile dikkat çeken yapının kendisi ve çevresindeki kalıntılar özellikle fotoğraf çekmeyi seven tatilcilerin muhteşem kareler yakalamasını sağlıyor. Günümüzde üç tarafı baraj suları ile çevrelenmiş olan tarihi yapıyı İsimaleaba Köyü ’nden veya Berrakmfeti ’den kalkan tekne turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz.

10. Gorgo Medusa Cam Yapıtler Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Kalesi ’ne yakın eski bir Yeminep Konuti ’nin restore edilmesiyle kurulan Gorgo Medusa Cam Yapıtler Müzesi, Türkiye ’nin ilk özel cam eserler müzesi unvanını taşıyor. 2008 yılından beri hizmet veren müzede cam, bronz ve pişmiş toprak eserler ile Roma ve İslami döneme ait sikkeler, takılar sergileniyor. Kültür yolu üzerinde yer alması nedeni ile tatilcilerin Gaziantep gezilecek yerlerinde mutlaka yer verdiği müzeyi ziyaretinizde cam gösterilerini izleyebilirsiniz.

11. Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep ’te yaşayan insanların kullandıkları geleneksel eşyaların ve yaşayış şekillerinin sergilendiği müze Bey Mahallesi, Hanifoğlu Sokak ’ta yer alıyor. 20. yüzyılın başında inşa edilen ve işadamı Hasan Süzer tarafından 1985 yılında satın alınarak, restorasyonu tamamlandıktan sonra müze olarak kullanılmaya başlanan binaya pazartesi hariç haftanın her günü, mesai saatleri içerisinde ziyaretçi kabul ediliyor.

12. Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Şahinbey İlçesi ’ndeki Burç Ormanları içerisinde 1.000 dönüm arazi içerisinde kurulu Gaziantep Hayvanat Bahçesi alan bakımından dünyanın önde gelen doğal yaşam parkları arasında sayılıyor. 2001 yılında ziyarete açılan park 200 ’ün üzerinde türe ev sahipliği yapıyor. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği hayvanat bahçesini düzenlenmekte olan tren turlarına katılarak rahatça gezebilirsiniz.

13. Elmacı (Kırmızımacı) Pazarı

Gaziantep Gezilecek Yerler

Geçmiş dönemde elmanın nadir bulunması ve tane ile satışa sunulması nedeniyle Elmacı veya Kırmızımacı Pazarı olarak anıldığına inanılan pazar yeri Şehitkâmil ’de yer alıyor. Kürkçü Hanı ve Bakırcılar Çarşısı karşındaki pazar organik ve yöresel ürün arayanlar tarafından yoğun şekilde ziyaret ediliyor. Otantik yapısı ile ziyaretçilerini büyüleyen Elmacı Pazarı uygun fiyatları ve taze ürünleri sayesinde popülerliğini koruyor.

14. Dülük Yeminik Şehiri

Gaziantep Gezilecek Yerler

Türkiye ’nin hala yaşanılan en eski kenti olan Dülük geleneksel kesme taştan evleri, camisi ve Musa Kazım Türbesi ile Gaziantep gezilecek yerler listesinde kendisine yer buluyor. Gaziantep şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan Dülük Yeminik Şehiri, tarihteki dini ve ticari önemi sayesinde birçok medeniyetten izler taşıyor. Toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz, 600.000 yıllık geçmişi olan bölgeyi ziyaret ettikten sonra Dülük Ormanı içerisindeki piknik alanında dinlenebilirsiniz.

15. Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Zincirli kazılarını yapan Felix Von Luschan tarafından belirlenen ve kazıları Prof. Bahadır Kırmızıkım tarafından gerçekleştirilen Yesemek, Islahiye İlçesi ’ne 23 km uzaklıkta yer alıyor. Günümüze kadar 300 ’e yakın heykelin çıkarıldığı açık hava müzesi Hitit Uygaryeti ’nden kalma bölgenin en büyük taş ocağına ve heykel atölyesine ev sahipliği yapıyor. Haftanın her günü ziyarete açık tutulan müze ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap