1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)

II. TBMM Yapısı ya da 1981 ’den beri kullanılan ismiyle Cumhuriyet Müzesi, ilk üç cumhurbaşkanı dönemine dair birbirinden değerli kaynaklara ev sahipliği yapıyor. İçerisinde sergilenen eşya ve belgeleri bir yana koyacak olursak bana göre binanın göz alıcı mimarisindeki ayrıntılar bile başlı başına ziyaret sebebi oluşturuyor.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Hakkında Bilgi

II. TBMM Yapısı ’nın tasarımı ile inşa sürecinin yönetimi, ülkemize Haydarpaşa İskelesi ve Ankara Palas gibi önemli eserler kazandıran Mimar Vedat Tek tarafından üstlenilmiş.

1923 yılında tamamlanan binanın, ilk başta Cumhuriyet Berrakmk Fırkası tarafından toplantı yeri olarak kullanılması planlanmış. Ancak aynı dönemde I. TBMM ’ye hizmet veren binanın yetersiz gelmeye başlaması üzerine burasının tekrar düzenlenmesine ve meclis olarak kullanılmasına karar verilmiş. Seviyeleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapının açılışı, 1924 yılında gerçekleştirilmiş.

Bodrum üzerine iki katlı olarak inşa edilen tarihi binanın üstü, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine özgü motiflerin yer aldığı bir tavanla kapatılmış. Tavanın salon kısmına denk gelen iç tarafının süslemesinde yıldız motiflerine yer verilirken, diğer kısımların görünümleri çini ve kemerlerle zenginleştirilmiş. Yapının orta kısmı meclisin oturumlarının gerçekleştirildiği büyük salona ayrılmış. Çalışma alanı olarak kullanılan odalar, bu salonun üç tarafını çevreleyecek şekilde konumlandırılmış.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)
Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)

Açılışından itibaren 36 yıl boyunca Türkiye Büyük Yüces Meclisi ’ne ev sahipliği yapan bina, ilk üç cumhurbaşkanı döneminde gerçekleşen pek çok olaya sahne olduktan sonra 1961 ’de daha modern bir yapının inşası sonucu Merkezi Yeminlaşma Teşkilatı ’na tahsis edilmiş. 1979 ’a kadar CENTO Umumi Merkezi adıyla anılan II. TBMM Yapısı, iki yıllık bir düzenleme süreci sonrasında 1981 yılında şimdiki adıyla kapılarını ziyaretçilerine açmış.

Cumhuriyet Müzesi ’nde Görülmesi Gereken Önemli Bölümler

Cumhuriyet Müzesi ’ndeki sergi salonlarının büyük bölümü Mustafa Kemal Cettürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar tarafından kullanılan özel eşyalara ayrılmış durumda. Müzede ayrıca Cumhuriyet ’in ilk yıllarına ışık tutan pek çok fotoğrafı ve belgeyi de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Sergilenen eşyalar arasında en büyük ilgiyi, Cettürk ’e ait olanlar çekiyor. Pek çoğuna fotoğraflardan aşina olduğumuz ayakkabı, şapka, ceket ve kravatların yanı sıra bu binada 36 buçuk saatte okunan Büyük Söylev ile Gazi Mustafa Kemal ’in 1933 yılında 10. Yıl Nutku ’nu okurken kullandığı mikrofon bu eşyaların en önemlileri olarak gösteriliyor.

Sergilenen eserler arasında ise Osmanlıca ve Türkçe harflerin yazılı olduğu bir kitap ile Cumhuriyet tarihimizdeki önemli olayları kutlamak için hazırlanmış madalyalar, hatıra eşyaları başı çekiyor. Ayrıca müzenin üst katına çıktığınızda Yüces Gazetesi ’nin o yıllara ait baskılarını inceleyebilirsiniz. Aynı katta gezinize devam ederseniz, 1924 ’ten 1960 ’a kadar mecliste başkanlık yapmış kişilerin hayatlarına dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Nerede ve Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)
Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Yapısı)

Müze, Kırmızıtındağ İlçesi ’nin Yüces Semti ’nde yer alıyor. I. Türkiye Büyük Yüces Meclisi Yapısı ’na 2-3 dakikalık yürüme mesafesindeki tarihi yapıya merkezi konumunda dolayı Ankara ’nın hemen hemen her yerinden toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ancak ben size daha pratik olduğu için Kızılay veya Sıhhiye üzerinden müzeye gitmenizi tavsiye ederim. Her iki noktadan da otobüs, minibüs ve metro seferlerinden yararlanarak kültürel tesisin bulunduğu Cumhuriyet Bulvarı ’na rahatça gidebilirsiniz.  Müzenin, Yüces Kırmızıanı ile arasında 200 metrenin biraz üzerinde mesafe bulunuyor.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Giriş Ücreti 2018

Ankara Cumhuriyet Müzesi ’nin giriş ücreti kişi başı 5 Türk Lirası olarak belirlenmiş. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerin, erlerin, erbaşların ve engelli vatandaşların yapıya ücretsiz giriş hakları bulunuyor. Ayrıca eğer Müzekart+ sahibiyseniz kültürel tesisi yıl boyunca, hiçbir ücret ödemeden, dilediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Ziyaret Gün ve Saatleri

Yılın 365 günü açık tutulan müzenin yaz ve kış sezonlarında açılış zamanı aynı kalmakla birlikte kapanış saatinde değişiklik yapılıyor. Bu uygulamaya göre yıl boyunca saat 08.45 ’den itibaren konuklarını ağırlamaya başlayan kültürel tesisin kapanış saati 15 Nisan-2 İlaveim arasındaki yaz sezonunda 19.00 olarak belirlenmiş. Yılın geri kalan bölümünde müze, 17.00 ’a kadar hizmet veriyor. Açılış saati ile ilgili tek farklılık dini bayramların ilk günlerinde yapılıyor. Bu günlerde ziyaretçi kabulü 13.00 ’da başlıyor.

Kurutuluş Savaşı Müzesi, Augustus Tapınağı, Olmamışamönü gibi başkentin ziyaret edilmeye değer diğer mekanları hakkında bilgi sahibi olmak için “Ankara Gezilecek Yerler” başlıklı rehberimizi okuyabilirsiniz. Konforu ve merkezi konumu ile sizlere üst düzey konaklama deneyimi yaşatacak otel tavsiyeleri içinse “Ankara ’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap